sobota, 26 listopada 2011

Mróz – malarz pejzaży

W starożytnych mitach zima była utożsamiana z ciszą, zamieraniem, brakiem barw oraz oczekiwaniem na powrót lata. Często my również nosimy takie przekonanie i po zakończeniu jesiennych porządków zamykamy działkową furtkę z myślą  „aby do wiosny…”.
A przecież ogród może być piękny o każdej porze roku. Żeby się o tym przekonać, wystarczy w słoneczny lub mglisty zimowy dzień popatrzeć na rośliny w lesie lub na łące . Jak wyraziście na tle nieba rysują się ich kształty, jak zmienia się ich wygląd gdy pokryje je szron lub śnieg . Warto więc projektując  ogród pomyśleć o posadzeniu roślin, które długo zachowują swoje cechy ozdobne np. owoce, liście , igły.


Stałą ozdobą ogrodu lub tarasu są naturalnie zielone przez cały rok krzewy iglaste. Należy jednak nie zapominać, że zielone liście zimą zachowują również bukszpan, ostrokrzew, mahonia czy bluszcze.  Są to rośliny popularne i łatwe w uprawie, a niestety często niedoceniane.
Również pospolite derenie zimą mają bardzo efektowne czerwone  lub żółte pędy (derenie rozłogowe), mocno odcinające się na tle bieli śniegu. Czerwone gałązki ma także popularny berberys Thunberga. Natomiast mocną zieleń zachowują pędy żarnowca czy szczodrzeńców.


Zimowy pejzaż ożywiają czerwone owoce jarzębiny, róży i berberysu; pomarańczowe - ognika i rokitnika; białe - śnieguliczki . Obsypana wiśniowymi owocami jabłoń ozdobna, sumak octowiec z wiśniowymi „pałkami”, cis z czerwonymi osnówkami nasion  czy też pigwowiec japoński o dużych jabłkowatych  złocistych owocach również wyglądają cudownie. Warto więc w naszym ogrodzie mieć choć jeden taki barwny akcent.


Czasem dobrze jest też , podczas jesiennych porządków zostawić  trochę zasuszonych kwiatostanów bylin o ciekawym kształcie. Zimą pokryte szronem staną się dodatkową ozdobą ogrodu. Warto również pamiętać, że takie pokryte śniegowymi czapami „chwilowe ozdoby” stanowią jednocześnie osłony przed zimnymi wiatrami i chłodem dla wrażliwych roślin posadzonych w sąsiedztwie.
Jeśli zima jest łagodna, możemy nawet spodziewać się kwiatów w ogrodzie. W grudniu lub pod koniec lutego zakwita ciemiernik, w śniegu kwitną śnieżyczki, ranniki i wawrzynek wilczełyko. Jednak pojawienie się tych kwiatów zwiastuje już nadejście wiosny, a my na razie rozkoszujmy się pięknymi  pejzażami  zimy :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz